Junior section

Cartoon

Our junior section is for those aged under 18; we provide two coaching sessions one for young beginners and one for junior improvers on Fridays, see the current programme for full details. It's not all serious coaching, however, junior members are encouraged to play amongst themselves and against adults at the Friday night open sessions and there are regular 'fun' evenings when teams of juniors compete against each other at various table tennis based skill competitions.


As a holder of Sport England's Clubmark award we have been recognised as having a safe environment for children. The Club has adopted the Table Tennis England's Child Protection Policy, Table Tennis England also maintains an up to date list of approved coaches which may be downloaded from their website.


In addition the Club has it's own Code of Conduct for Coaches and Guidelines for Parents or Carers. Other Club guidelines can be found in the Members Section.

National Cadet & National Junior Leagues 2016-2017

This season we have 1 team in the NCL.


The second day of NCL/NJL matches took place at Stowupland on Sun 11th Dec, League Tables and player averages for the day can be seen below or a complete record of Day 2 here.

The first days play took place at Stowupland on Sun 6th Nov, with a total of 11 teams entered in the NCL and 8 in the NJL. A full set of results from Day 1 are here.

The next days play are on Sun Jan 29th and Sun Mar 12th at Stowupland and, as always, any support would be appreciated.


Day 2 National Junior League Div A

Team Played Won Drawn Lost For Against
Brittania TTC 2 3 3 0 0 20 7
Kings Lynn 3 2 0 1 15 12
Colchester A 3 1 0 2 10 17
Brittania TTC 1 3 0 0 3 9 18



Day 2 National Junior League Div A Player Averages

Team Name Played Won %
Kings Lynn Aaron Howell 9 8 89
Britannia TTC 2 Alex Attew 9 7 78
Britannia TTC 2 Katharine Shaw 6 5 83
Brittania TTC 1 Lawrence Arscott 9 5 56
Colchester A Ollie Fifield 9 5 56
Britannia TTC 2 Thomas Clarke 6 4 67
Britannia TTC 2 Hannah Page 6 4 67
Britannia TTC 1 Jack Pengelly 9 4 44
Kings Lynn Alex Bragg 6 3 50
Colchester A Ethan Lloyd 9 3 33
Kings Lynn Oliver Thompson Hall 9 3 33
Colchester A Leon Huang 9 2 22
Kings Lynn Lewis Watson 3 1 33
Britannia TTC 1 Cain Derett 9 0 0



Day 2 National Junior League Div B

Team Played Won Drawn Lost For Against
Rougham 3 2 0 1 19 8
Wensum 3 3 0 0 17 10
Colchester B 3 1 0 2 11 16
NETTS 3 0 0 3 7 20



Day 2 National Junior League Div B Player Averages

Team Name Played Won %
Rougham Holly McGerty 9 9 100
Rougham Isaac Cunningham 9 7 78
Wensum Matthew McMillan 9 7 78
Colchester B Arran Hutchison 9 6 67
NETTS Joe Belsom 9 5 56
Wensum Lewis Ross 6 4 67
Wensum Alfie Nicholls 3 3 100
Colchester B Chloe Andrews 9 3 33
Rougham Riya Kumar 9 3 33
Wensum Edward Norton 9 3 33
Colchester B Callum Wilkinson 9 2 22
NETTS Kierlan Richards 9 1 11
NETTS Alex Watkins 9 1 11

Day 2 National Cadet League Div A

Team Played Won Drawn Lost For Against
Colchester 1 5 5 0 0 25 5
Great Stukeley 5 3 0 2 17 13
Kings Lynn 5 2 1 2 14 16
Hullbridge Sports 1 5 0 3 2 12 18
Wensum 1 5 1 2 2 12 18
Britannia TTC 1 5 0 2 3 10 8



Day 2 National Cadet League Div A Player Averages

Team Name Played Won %
Colchester 1 Andy Huang 10 10 100
Great Stukeley Jacob Kurowski 10 10 100
Colchester 1 Jared Chelski 10 9 90
Kings Lynn Archie Rayner 10 7 70
Hullbridge Sports 1 Reece Harris-Griffiths 8 6 75
Colchester 1 Toby Deng 10 6 60
Britannia TTC 1 Daniel Young 9 5 56
Great Stukeley Finley Drane 10 5 50
Hullbridge Sports 1 Daniel Zeffie 10 5 50
Wensum 1 Ella Barnard 10 5 50
Kings Lynn Max Smith 10 4 40
Wensum 1 Sam Palmer 10 4 40
Kings Lynn Finlay Hewson 10 3 30
Wensum 1 James Taylor 10 3 30
Britannia TTC 1 Lucy Curtis 9 2 22
Great Stukeley Ben Sheldrake 10 2 20
Britannia TTC 1 Henry Shaw 10 1 10
Hullbridge Sports 1 Olivia Jones 10 1 10



Day 2 NationalCadet League Div B

Team Played Won Drawn Lost For Against
Wensum 2 5 4 1 0 24 6
Rougham 5 4 0 1 23 7
Stowmarket 5 2 1 2 16 14
Hullbridge Sports 2 5 1 2 2 15 15
Britannia TTC 2 5 1 2 2 12 9
NETTS 5 0 0 5 0 30



Day 2 National Cadet League Div B Player Averages

Team Name Played Won %
Rougham Isobel McGerty 10 9 90
Wensum 2 William Bussey 8 7 88
Hullbridge Sports 2 Abiaz Afzal 10 7 70
Rougham Leo Saiu-Bell 8 6 75
Wensum 2 Thomas Rooke 8 6 75
Wensum 2 Alex McRobbie 8 6 75
Hullbridge Sports 2 Toby Zeffie 10 6 60
Stowmarket Jamie Hyde 10 6 60
Wensum 2 Lewis McMillan 6 5 83
Britannia TTC 2 Kai Webb 8 5 63
Stowmarket Joseph Kulesa 10 5 50
Stowmarket Lewis Hammond 10 5 50
Rougham Rory McEniry-Brash 4 4 100
Britannia TTC 2 Lucy Needham 8 3 38
Rougham Nathan Castle 4 2 50
Rougham Theo Castle 4 2 50
Britannia TTC 2 James Elias 6 2 33
Britannia TTC 2 Isaac Wells 8 2 25
Hullbridge Sports 2 Ellena Hart 10 2 20
NETTS Zara Darcy-Wills 10 0 0
NETTS MIa Charles 10 0 0
NETTS Ryan Bailey 10 0 50